Friday’s Division I District Track and Field results


Greene County News



Beavercreek’s Eileen Yang, shown here competing at last week’s Greater Western Ohio Conference track and field championships in Troy, won the Division I district pole vault title in Dayton with a vault of 12 feet. Bellbrook’s Riley Allen placed third after vaulting 10 feet, 8 inches, May 19 at Welcome Stadium.


File photo by John Bombatch | Greene County News

DAYTON and HUBER HEIGHTS — How area track and field athletes fared May 19 at the Division I district track and field championships, held at Dayton’s Perc Welcome Stadium and Wayne High School’s Heidkamp Stadium. The top-4 finishers in each advance will advance to next week’s regional championships.

DAYTON

GIRLS RESULTS

100-meter dash — 3. Sydney Hollingsworth, Bellbrook 13.01 seconds; ALSO: 7. Maria Mescher, Bellbrook 13.50; 800 Relay — 6. Bellbrook (Sedlak, Travis, Hollingsworth, Parker); 8. Beavercreek (MacLean, Applin, Hoff, Ortiz); 1,600 — 2. Taylor Ewert, Beavercreek 5:11.36; ALSO: 7. Kayla Parker, Bellbrook 5:33.98; 9. Lauren Kemper, Bellbrook 5:40.57; 15. Lauren Shuman, Beavercreek 5:55.91; 400 Relay — 3. Bellbrook (Hollingsworth, Mescher, Travis, Sedlak) 51.22; ALSO: 7. Beavercreek (Applin, Ortiz, MacLean, Hoff) 54.11; 400 — 7. Kendall Hobbs, Beavercreek 1:04.19; 300 Hurdles — 4. Kylee Parker, Bellbrook 46.83; ALSO: Maddie Crane, Bellbrook 48.14; 800 — 1. Stephanie Pierce, Beavercreek 2:16.14; 2. Jodie Pierce, Beavercreek 2:17.40; ALSO: 9. Emi Ford, Bellbrook 2:28.71; 17. Madison Pelfrey, Bellbrook 2:39.12; 3,200 — 7. Taylor Ewert, Beavercreek 11:27.06; 10. Elise Kemper, Bellbrook 12:30.50; 12. Minami Ford, Bellbrook 12:36.76; 13. Molly Bernhard, Beavercreek 12:42.40; 1,600 Relay — 4. Beavercreek (Pierce, Grant, Pierce, Hobbs) 4:07.89; ALSO: 8. Bellbrook (Parker, Stein, Crane, Kemper) 4:15.68; Long Jump — 5. Rachel Dimeff, Beavercreek 15-04.75; 12. Autumn Taylor, Bellbrook 14-05.00; 16. Callista Hess, Beavercreek 13-06.25; 24. Sierra Hessinger, Bellbrook DNS; Shot Put — 7. Sydney Cleverly, Beavercreek 30-05.00; 9. Lexi Grice, Beavercreek 29-10.25; 19. Kayla Paul, Bellbrook 25-07.00; 23. Nikki Nuemann, Bellbrook 24-04.00; Pole Vault — 1. Eileen Yang, Beavercreek 12-00.00; 3. Riley Allen, Bellbrook 10-08.00; ALSO: 6. Makensie Wasson, Beavercreek 10-00.00; 13. Cloe Caldwell, Bellbrook 7-06.00;

BOYS RESULTS

110 Hurdles — 4. Damien Bonds, Beavercreek 15.66; 100 — 5. Jalen White, Beavercreek 11.49; 800 Relay — 7. Bellbrook (Ferguson, Sloan, Brittain, Reigelsperger) 1:36.04; 1,600 — 1. Ben Ewert, Beavercreek 4:23.95; ALSO: 5. Riley Buchholz, Beavercreek 4:35.15; 7. Maximus Bretland, Bellbrook 4:39.27; 12. Cole Weslow, Bellbrook 4:46.32; 400 Relay — 6. Beavercreek (Paisley, White, Bonds, Riekens) 44.88; 8. Bellbrook (Sloan, Barker, Heppner, Ferguson) 45.41; 400 — 2. Sam Pearl, Beavercreek 50.79; 4. Jacob Benigno, Beavercreek 51.50; 800 — 2. Ian Johnson, Beavercreek 1:56.59; ALSO: 6. Ben Ewert, Beavercreek 1:59.06; 14. Justin Boreman, Bellbrook 2:10.77; 16. Nathan Hutson, Bellbrook 2:11.52; 3,200 — 4. Matthew Gregson, Beavercreek 9:50.98; ALSO: 10. Michael Stephensen, Beavercreek 10:17.38; 13. Nico Taylor, Bellbrook 10:24.72; 20. Maximus Bretand, Bellbrook DNS; 1,600 Relay — 1. Beavercreek (Benigno, Pearl, Johnson, Buchholz) 3:25.54; ALSO: 7. Bellbrook (Stephensen, Brittain, Gallagher, Boreman) 3:36.78; High Jump — 7. Fortune Ezeliora, Beavercreek 5 feet, 8 inches; 11.(tie) Damien Bonds, Beavercreek NH; Kaden Boreman, Bellbrook NH, Mitchell Brittain, Bellbrook DNS; Shot Put — 4. Hayden Bullock, Bellbrook 45-6.25; ALSO: 5. Michael Davis, Beavercreek 44-09; 10. Jay Drennen, Beavercreek 41-06; 24. Justin Havens, Bellbrook DNS;

HUBER HEIGHTS

GIRLS

100 — 2. Brittany Hogan, Fairborn 12.68; ALSO: 8. Deleen Greene, Xenia 13.38; 800 Relay — 8. Xenia (Huston, Lair, Morris, Greene) 1:52.97; 1,600 — 13. Makenzie Randall, Xenia 6:33.38; 14. Karen Floyd, Fairborn 6:34.73; 18. Sophie Evans, Xenia 7:32.85; ALSO: Peyton Fagerlund, Fairborn DNS: 400 Relay — 7. Xenia (Huston, Greene, Morris, Winston) 52.86; 8. Fairborn (Milby, Young, Foster, McMoore) 53.74; 400 — 5. Tysonna Jones, Fairborn 1:03.23; 800 — 15. Keji Laki, Xenia 2:48.93; 17. Marina Suarez Blazquez, Fairborn 2:56.02; 18. Karissa VanOver, Xenia 2:56.43; ALSO: Alexis Boogaart, Fairborn DNS; 200 — 1. Brittany Hogan, Fairborn 25.87; 3,200 — 17. Molly Byrd, Xenia DNF; Long Jump — 7. Tysonna Jones, Fairborn 13-11.75; 12. Kaya Milby, Fairbon 12-11.50; 15. Makenzie Randall, Xenia 12-06.25; 17. Kaylee Lair, Xenia 12-04.00; Pole Vault — 8.(tie) Katelyn Hicks, Fairborn NH; Callie Jones, Xenia DNS; Karissa VanOver, Xenia DNS; Discus — 8. Chynna Spitler, Fairborn 94-09.00; 12. Joy Ojala, Fairborn 81-10.00; 19. Gabriella Berryman, Xenia 65-07.00; 22. Rachel Wilson, Xenia 58-10.00;

BOYS

110 Hurdles — 5. Omar Inman, Fairborn 14.87; 100 — 5. D’Metri Wilson, Xenia 11.22; 800 Relay — 7. Xenia (Olvera, Lair, Burnette Jr., Hughlett) 1:35.15; 8. Fairborn (Walker, Flynn, Johnson II, Jones) 1:35.83; 400 Relay — 8. Fairborn (Easterling, Johnson II, Blakley, Inman) DNS; 400 — 7. Joshua Greene, Fairborn 53.91; 8. Brockton Batie, Fairborn 54.19; 800 — 5. Jordan Greene, Fairborn 2:02.59; 11. Trevor Orchard, Xenia 2:07.23; 3,200 — 13. William Robinson, Xenia 11:18.45; 15. Cobi Haverfield, Xenia 11:21.97; 1,600 Relay — 7. Fairborn (Greene, Inman, Batie, Greene) 3:39.49; Shot Put — 15. Dahzaun Richardson, Fairborn 38-01.50; 17. Andrew Jones, Xenia 37-11.25; 18. Peyton Bartley, Xenia 35-08.25; 24. Dillon Breitfield, Fairborn 30-05.00; High Jump — 4. Omar Inman, Fairborn 5-08.00; ALSO: 10. Husain Akinyele, Xenia 5-05.00; 14.(tie) Jesse Jones, Fairborn, Andre Grundy, Xenia 5-05.00.

UP NEXT: The Division I regional track and field tournament will take place May 24 and 26 at Dayton Welcome Stadium.

Beavercreek’s Eileen Yang, shown here competing at last week’s Greater Western Ohio Conference track and field championships in Troy, won the Division I district pole vault title in Dayton with a vault of 12 feet. Bellbrook’s Riley Allen placed third after vaulting 10 feet, 8 inches, May 19 at Welcome Stadium.
http://fairborndailyherald.com/wp-content/uploads/2017/05/web1_AileenYang_PS.jpgBeavercreek’s Eileen Yang, shown here competing at last week’s Greater Western Ohio Conference track and field championships in Troy, won the Division I district pole vault title in Dayton with a vault of 12 feet. Bellbrook’s Riley Allen placed third after vaulting 10 feet, 8 inches, May 19 at Welcome Stadium. File photo by John Bombatch | Greene County News

Greene County News

Compiled by John Bombatch.

Compiled by John Bombatch.

comments powered by Disqus