Last updated: May 06. 2014 12:18AM - 505 Views

Story Tools:

Font Size:

Social Media:

How Greene County area high school varsity baseball teams fared during Sunday’s tournament draws. All games start at 5 p.m. unless noted otherwise. Area teams are listed in all caps.


DIVISION I


Dayton 1 Bracket


May 13


#13 Tecumseh (10-10) vs. #17 Springfield (7-15) at Tecumseh


#4 Clayton Northmont (12-8) vs. #19 Trotwood-Madison (1-16), at Northmont


#14 West Carrollton (9-10) vs. #7 Fairmont (11-11) at Fairmont


May 15


Tecumseh/Springfield winner vs. #1 BEAVERCREEK (14-6) at Beavercreek


Northmont/Trotwood-Madison winner vs. W.Carrollton/Fairmont winner, TBD


May 22


Tecumseh/Springfield/BEAVERCREEK winner vs. Northmont/Trotwood-Madison/W.Carrollton/Fairmont winner, at Xenia


May 24


Winner vs. Cincinnati 5 winner, 11 a.m. at Western Hills HS.


Dayton Bracket


May 13


#12 XENIA (11-13) vs. #15 FAIRBORN (10-12) at Xenia


#18 Dayton Stebbins (7-13) vs. #8 Centerville (8-10) at Centerville


May 15


XENIA/FAIRBORN winner vs. #1 Springboro (19-2) at Springboro


Stebbins/Centerville winner vs. #5 Vandalia Butler (15-7) at Butler


May 22


XENIA/FAIRBORN/Springboro winner vs. Stebbins/Centerville/Butler winner, at Beavercreek.


May 24


Winner vs. Cincinnati 4 winner, 11 a.m. at Centerville HS.


DIVISION II


Dayton Upper Bracket


May 13


#8 Alter (5-12) vs. #9 Valley View (4-16) at Alter


#13 Ponitz Career Ctr. (3-6) vs. #10 Dayton Belmont (9-5) at Belmont


May 15


Alter/Valley View winner vs. #2 BELLBROOK (18-5)


Ponitz/Belmont winner vs. #3 Carlisle (19-5)


May 22


Alter/Valley View/BELLBROOK winner vs. Ponitz/Belmont/Carlisle winner at Miamisburg HS


May 24


Winner vs. Kenton Ridge Lower, 11 a.m. at Mason HS


Kenton Ridge Lower Bracket


May 13


#10 GREENON (6-13) vs. #11 Urbana (5-12) at Greenon


#9 Springfield Northwestern vs. #5 CARROLL (11-10) at Carroll


May 15


GREENON/Urbana winner vs. #1 Tipp City Tippecanoe (17-5) at Tippecanoe


Northwestern/CARROLL winner vs. #7 Indian Lake (8-12) at TBD


May 22


GREENON/Urbana/Tippecanoe winner vs. Northwestern/CARROLL/Indian Lake winner, TBA


May 24


Winner vs. Dayton Upper, 11 a.m. at Mason HS


DIVISION III


Dayton Upper Bracket


May 12


#5 Dayton Christian (11-11) vs. #7 GREENEVIEW (6-11) at Dayton Christian


May 14


#3 Middletown Madison (12-6) vs/ #8 New Lebanon Dixie (7-14) at Madison


Dayton Christian/GREENEVIEW vs. #2 Hamilton Badin (13-9) at Badin


May 21


Madison/Dixie winner vs. Dayton Christian/GREENEVIEW/Badin winner, at Waynesville HS


May 23


Winner vs. Cincinnati Lower, 5 p.m. Kenton Ridge HS


DIVISION IV


Dayton Upper Bracket


May 12


#10 XENIA CHRISTIAN (5-11) vs. #11 Pitsburg Franklin Monroe (n/a) at XCS


#9 CEDARVILLE (5-14) vs. #6 Troy Christian (6-11) at Troy Christian


May 14


XENIA CHRISTIAN/Franklin Monroe winner vs. #1 Tipp City Bethel (9-5) at Bethel


CEDARVILLE/Troy Christian winner vs. #4 New Madison Tri-Village (9-10) at Tri-Village


May 21


XENIA CHRISTIAN/Franklin Monroe/Bethel winner vs. CEDARVILLE/Troy Christian/Tri-Village winner


May 23


Winner vs. Cincinnati Lower, 5 p.m. at Miamisburg HS.


Dayton Lower Bracket


May 12


#12 Ansonia (3-16) vs. #5 Bradford (6-9) at Bradford


#8 S. Charleston Southeastern (3-10) vs. #7 Mississinawa Valley (5-11) at Miss. Valley


#3 Arcanum (10-7) vs. #13 YELLOW SPRINGS (1-6) at Arcanum


May 14


Ansonia/Bradford winner vs. #2 Newton (15-5) at Newton


Southeastern/Mississinawa Valley winner vs. Arcanum/YELLOW SPRINGS winner, TBD


May 21


Ansonia/Bradford/Newton winner vs. Southeastern/Mississinawa Valley/Arcanum/YELLOW SPRINGS winner at Covington


May 23


Winner vs, Troy Lower, 5 p.m. at Newton HS


Comments
comments powered by Disqus



Featured Businesses


Poll



Info Minute



Gas Prices

Fairborn Gas Prices provided by GasBuddy.com